HACHIKO

4 Ekim 1932 de yayınlanan Asahi gazetesindeki Hachiko hikayesi, Akitaların popüler olmasında ve ırkın korunabilirliğinin sağlanmasında önemli ve ırk açısında talihli bir olay olmuştur. ​Hachiko Kasım 1923 doğumlu, Ocak 1924 te 2 aylıkken Dr. Eizabro Ueno tarafından sahiplenilmiş bir köpekti.

Profesörün evi Shibuya'daydı. Prof. Ueno 1925 Mayıs ayında inme sonucunda öldüğünde Hachiko 1.5 yaşındaydı. O ana kadar bir aile bireyi olmuş olan Hachiko her sabah sahibini tren istasyonuna kadar bırakmakla yetinmiyor, dönüşünde de yine aynı yerde bekliyordu. ​

Profesörün ölümünden sonra arkadaşları ve akrabaları tarafından sahiplenilen Hachiko'nun 1934 yılında Shibuya istasyonuna heykeli dikildi. Nedeni ise daha sonra milyonların kalplerine dokunan bu hikayenin devamı idi. Hachiko, sahibini ölümünden sonrada aynı yerde, Shibuya'da hem de öldüğü güne kadar beklemeye devam etti.

O artık yaşayan bir efsane olmuştu bile. Japonya'da ve dünyada artık ''Sadakat'' kelimesi köpek ırkları arasında en çok Akita ırkı ile birlikte anılacaktı. Hachiko Japonya'da milli hazine ilan edildi. Heykelden bir yıl sonra, Hachiko 12 yaş 5 aylıkken, 8 Mart 1935'de, kansere yenilerek öldü.

Haciko'nun heykeli II. Dünya Savaşında yıkılıp tekrar yaptırıldı. ​Bu kalplere dokunan hikaye Akitalara ve Japonya'ya ilgiyi artırmıştır. 2009 yapımı bir Hollywood filmi olan başrolünü Richard Gere'in oynadığı Hachiko isimli film Akitaların popülaritesini artırmıştır. Filmi izlemenizi ısrarla önermekle birlikte öncesinde orjinal 1987 japon yapımı olan Hachiko Monogatari'yi izlemeniz daha doğru olacaktır.