Hakkımızda

Türkiye Akita Irklarını Koruma ve Geliştirme Derneği 2013 yılında kurulmuş olup, özverili ve başarılı çalışmaları sonucunda 2014 yılında Türkiye Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu (KIF) üyesi olmaya hak kazanmıştır.

Derneğin öncelikli amacı ırk standartları dahilinde üreticileri bilinçlendirip Türkiye'de Akita üretimini Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu (KIF) ve Uluslararası Kinoloji Federasyonu (FCI) kuralları çerçevesine oturtmak, ırkın dejenere edilmemesi amacıyla bilinçsiz üretim yapılmasını engellemek, ayrıca bu hususlarda Akita sahiplerini ve sahip olmayı düşünenleri de standart ırk özellikleri hakkında bilgilendirerek doğru akita seçimine yönlendirmektir.

Dernek, eğitim, seminer ve etkinlikler düzenleyerek Türkiye'de nadir bulunan Akita Inu ve Amerikan Akita ırklarının özellikleri, eğitebilirliği, davranış ve öngörülebilecek sorunları hakkında da bilgilendirmeler yapmaktadır.

Dernek gerek web sitesi üzerinden gerekse sosyal medya platformları üzerinden insanlarla beraber yaşam konusunda Akita sahiplerini ve sahiplenmek isteyen kişileri doğru yönlendirmek için paylaşımlarda bulunmaktadır.
Dernek Akita ırkına sahip olan ya da olmayı düşünen insanları tek bir çatı altında toplamak amacıyla çeşitli etkinlikler ve sosyal faaliyetler düzenlemektedir.

DEĞERLERİMİZ
Güvenilirlik
Değer Katma
Yeniliklere Açıklık
Devamlılık
Saygı ve Sorumluluk

VİZYONUMUZ
Her gün daha iyisini yapmaya çalışarak Türkiye ve dünyada en saygın derneklerden biri olmak. 

MİSYONUMUZ
Bilinçli üretim bilinçli sahiplendirme ile Akita ırkının yüksek değerini muhafaza etmek.